Ҳар қандай давлатнинг тарихи – бу, биринчи навбатда, унда яшайдиган халқнинг тарихи, аҳолисининг сони ватаркиби, унинг иқтисодий ва ижтимоий тавсифларида ўзифодасини топади. Аҳоли сони бўйича аниқ ва яхлитмаълумотлар аҳолини рўйхатга олиш асосида олинади
Айни кунларда “Янги ҳаёт учун, Янги Ўзбекистон учун ” ғояси остида мамлакатимиз мустақиллигининг ўттиз икки йиллик байрами шукуҳи ҳукмрон. Ўтган давр мобайнида халқимиз барча жабҳаларда асрларга татигулик ютуқ ва натижаларни қўлга киритди, юксак марраларга эришилди. Буни суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар самараси мисолида ҳам кўриш мумкин.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 30 июнь куни одил судловни таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш борасидаги вазифалар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.