Хотин-қизлар ва болаларнинг ҳуқуқлари
Юртимизда хотин-қизлар ва болаларнинг маънавий ва интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, саломатлигини мустаҳкамлаш, оила, оналик ва болаликни муҳофазаа қилишнинг ҳуқуқий кафолатлари яратилган бўлиб, у замон талаби асосида такомиллаштириб борилмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг давлат байроғи ҳақида биласизми?
“ Жамиятда ҳар бир давлат ўз байроғига эга бўлиши шарт”
Дунёда барча мамлакатлар давлат мақомига эга бўлиши учун давлатчиликни белгиловчи рамзларга эга бўлиши лозим. Ушбу рамзлардан бири бу-давлат байроғи ҳисобланади.
Давлат байроғи Ўзбекистон Республикасининг 1991 йил       18 ноябрдаги «Ўзбекистон Республикасининг Давлат байроғи тўғрисида»ги Қонуни билан тасдиқланган.
Ўзбекистон Республикасининг Давлат байроғи — байроқнинг бутун узунлиги бўйлаб ўтган тўқ мовий ранг, оқ ранг ва тўқ яшил рангли учта эндан таркиб топган тўғри тўртбурчак шаклидаги матодир. Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғининг узунлиги 250 сантиметрга, кенглиги 125 сантиметрга тенг. Мовий ранг, оқ ранг  ва  яшил  рангли  энларнинг  кенглиги  бир  хил.  Ҳар  бир  эн  40  сантиметрга  тенгдир.  Ўзбекистон  Республикаси  Давлат байроғининг ўртасидаги оқ рангли эннинг четларидан кенглиги 2,5 сантиметрга тенг қизил ҳошиялар ўтказилган.
Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғининг юқори қисмидаги мовий рангли эннинг юз томони ва орқа томонида дастага яқин жойида оқ рангли янги ой ва унинг ёнида ўн иккита оқ рангдаги беш қиррали юлдуз тасвирланган. Оқ  рангли  янги  ой  ва  ўн  иккита  оқ  рангли  беш  қиррали  юлдузнинг  тасвири  мовий  рангли  юқори эннинг ўртасидан 70х30 сантиметрга тенг тўғри тўртбурчакка сиғадиган қилиб жойлаштирилган. Оқ  рангли  янги ой  вертикал  ҳолатда  дўнг  томони  дастага  қаратилган,  дастадан  20  сантиметр  масофада  жойлаштирилган бўлиб, диаметри 30 сантиметрли доирага сиғади.
Ўн  иккита  оқ  рангли  беш  қиррали  юлдуз  диаметри  6  сантиметрли  доирага  сиғади.  Доиралар  орасидаги масофа 6  сантиметр. Юлдузлар узунасига ва тиккасига қуйидаги тартибда жойлашади: юқори қаторда учта, ўрта қаторда тўртта ва қуйи қаторда бешта юлдуз. Қуйи қатордаги юлдузлар янги ойнинг пастки учидан 3,5 сантиметр масофада жойлашади Ўзбекистон Республикасининг давлат рамзларини билиш ҳар бир фуқаронинг ватан олдидаги бурчидир.
Узун туман адлия бўлими
ЮХКМ бош юрисконсулъти Р.М.Аллаяров.
Экологик ҳуқуқларингизни биласизми?
Фуқароларнинг экологик ҳуқуқлари Ўзбекистон Республикасининг Конститусиясида белгилаб қўйилган.
Конститусиясининг 49-моддасида, атроф-муҳит ва экологияга оид қуйидаги ҳуқуқлари мавжуд:
➖ Ҳар ким қулай атроф-муҳитга, унинг ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотга эга бўлиш ҳуқуқига эга.
➖ Давлат атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича чора-тадбирларни амалга оширади.
➖ Шаҳарсозлик ҳужжатларининг лойиҳалари жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилади.
➖ Давлат фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратади.
➖ Давлат Орол бўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш юзасидан чоралар кўради.